Полезна информация

Стъклопакети

Какво представлява стъклопакетът?
Стъклопакетът се изработва от две или повече стъкла, разположение на разстояние едно от друго, посредством дистанционер. Изборът на подходяща комбинация от стъкла и отстоянието между тях, е от изключително значение - приблизително 80% от площта на прозореца е от стъкло.Основните характеристики на стъклопакета се определят от коефициентите за светло пропускливост и топлоизолация. За постигане на по-добри показатели на тези параметри, е необходимо в пакета да участва стъкло с нискоемисийно покритие-така нареченото К -стъкло, като едновременно с това ширината на дистанционера бъде съобразена с оптималната - 10-18 мм.

Какво е К-стъкло?
Нискоемисийното стъкло е висококачествено флоатно стъкло с нанесено пиролитно /твърдо/ или магнетронно /меко/ покритие, върху една от плоските страни. За да бъде ефективно, то трябва да бъде поставено от вътрешната страна на прозореца, като защитния слой е поставен с лице към образувания от двете стъкла въздушен слой. Покритието позволява на слънчевата късовълнова енергия да влиза в сградата, но поради високата му отражателна способност в инфрачервения спектър действа като преграда за изтичането на скъпата дълговълнова енергия (създавана от отоплителните уреди, осветлението и др), тъй като я отразява обратно в помещението. По този начин се блокират топлинните загуби, намаляват се сметките за отопление и вложените средства за поставяне на качествена дограма с качествено остъкляване се възстановяват бързо. Стъклопакетите, изработени с нискоемисийни стъкла, намаляват в голяма степен загубата на топлина през прозореца, подобряват топлоизолацията и свеждат до минимум появата на конденз. Те са с повишена енергийна ефективност и спестява до 40% от разходите за отопление през зимата. Подходящи са за помещения със северно изложение.Извода ,който следва да направим е ,при цялата си простота, стъклопакетът с К-стъкло е почти 2 пъти по-добър изолатор от обикновения стъклопакет. Коефициентът на топлопроводимост U показва количеството топлина, която преминава през 1 кв.м. от стъклото за 1 час при разлика в температурата от двете страни - 1 градус. Например: В стаята е 20 градуса, а навън – 0 градуса. През обикновен стъклопакет 24 мм, бяло/бяло, 4+4 мм, на стандартен панелен прозорец 2100/1400 мм губим 2,8 W х 20 градуса разлика в температурата х 3 м2 = 168 W всеки час! С К-стъкло нещата изглеждат другояче: 1,7 W х 20 градуса х 3 м2 = 102 W. Спестяваме цели 66 W на час х 24 часа х 25 дни, средно месечно... това са 39 600 W на месец х средно 0.13лв./kW/h = 5 лв. на месец само от този прозорец! Следователно инвестицията в К-стъклото, поръчано при нас, се изплаща за максимум 1 отоплителен сезон!

Какво е Sunergy /Сънерджи/ стъкло?
Сънерджи е високоенергийно или многофункционално стъкло от най-ново поколение, съчетаващо в себе си соларния контрол и термалната изолация, неутралност и ниската отражателност. То е с магнетронно покритие на база сребро и позволява постигане на отлични резултати - защита от слънце, оптимална прозрачност, подобрена топлоизолация Благодарение на най-новите разработки на лабораториите при Сънерджи се постигат забележителни показатели както през зимата, така и през лятото.Подходящо за помещения с всякакво изложение.

Важен ли е стъклопакетът?
Представете си прозорец 2,5м х 1,5м. Каква част от него е профилът и каква - стъклопакетът? В масовия случай профилът не е повече от 20% от прозореца. Тогава ако поръчате скъп профил и сложите обикновен стъклопакет 24 мм, ще повишите топлоизолацията само с една пета от потенциала й. Най-разумното решение, разбира се, е хубав профил с дебел стъклопакет с К-стъкло. Все пак добрата новина е, че ако инвестирате само в стъклопакета, ще постигнете впечатляващ ефект при разумен разход на средства. Извод - най-скъпият стъклопакет върши далеч по-добра работа от най-скъпия профил.

Какви са тенденциите в търсенето при стъклопакетите?
Преди години масово се остъкляваше с обикновени стъклопакети. В момента се повишава търсенето на ниско емисийни стъклопакети, които са с много по-добра топлоизолация - почти два пъти повече от обикновените стъклопакети. Те чувствително подобряват общия коефициент на топлоизолация на прозоречния елемент. Само за сведение, у нас законово регламентираният коефициент на топлопреминаване за прозорци е KR= 2.65N 2 K и той се постига с трикамерен ПВЦ профил и обикновен стъклопакет. В Германия обаче този коефициент е до1.7 за старо строителство и под 1.4 ново. Към момента в Наредба 7 от 2007 г. на Министерство на регионалното развитие и благоустройство /МРРБ/, за топлосъхранение и икономия на енергия в сгради, коефициента за топлопреминаване на пластмасови и алуминиеви прозорци (UW) са съответно 2.0 W/(m²K) и 2.2 W/(m²K). Сдружение „Български врати и прозорци“ още през месец юли 2008 г., внесе изчерпателно становище в МРРБ за намаляване на тези коефициенти. Конкретното предложение е свързано с намаляване на коефициента на прозорци с ПВЦ рамки от 2.0 W/(m²K) на 1.7 W/(m²K), а за алуминиевите прозорци от 2.2 W/(m²K) на 2.0 W/(m²K). За да не изпаднем в много задълбочени, чисто технически и строго професионални подробности и с цел да опровергаем негативното мнение за българските производители, прилагаме информация за коефициентите на топлопреминаване на ПВЦ и алуминиевите рамки, които в момента се предлагат на българския пазар, както и съответните изчислени стойности за готовия продукт (прозорец), което илюстрира потенциала и възможностите за производство на качествени продукти.

За прозорци с 3-камерна ПВЦ дограма
Коефициенти на топлопреминаване на рамката UF от 1,5 до 1,8 W/(m²K);

Коефициент на топлопреминаване на стъклопакета UG

  • Стъклопакет с две флоатни стъкла – 2,7 W/(m²K);
  • Стъклопакет с флоатно и нискоемисийно стъкло – 1,6 W/(m²K);

Коефициент на топлопреминаване на целия прозорец:

  • При стъклопакет с две флоатни стъкла – от 2,5 до 2,7 W/(m²K);
  • При стъклопакет с флоатно и нискоемисийно стъкло – от 1,6 до 1,7 W/(m²K);

За прозорци с 5-камерна ПВЦ дограма

  • Коефициенти на топлопреминаване на рамката UF от 1,0 до 1,4 W/(m²K);
  • Коефициент на топлопреминаване на стъклопакета UG
  • Стъклопакет с две флоатни стъкла – 2,7 W/(m²K);
  • Стъклопакет с флоатно и нискоемисийно стъкло – 1,6 W/(m²K);

Коефициент на топлопреминаване на целия прозорец:

  • При стъклопакет с две флоатни стъкла – от 2,3 до 2,4 W/(m²K);
  • При стъклопакет с флоатно и нискоемисийно стъкло – от 1,6 до 1,7 W/(m²K);

Прозорец с Алуминиева рамка

  • Коефициенти на топлопреминаване на рамката UF от 1,4 до 2,4 W/(m²K);
  • Коефициент на топлопреминаване на стъклопакета UG
  • Стъклопакет с две флоатни стъкла – 2,7 W/(m²K);
  • Стъклопакет с флоатно и нискоемисийно стъкло – 1,6 W/(m²K);

Коефициент на топлопреминаване на целия прозорец:

  • При стъклопакет с две флоатни стъкла – от 2,4 до 2,7 W/(m²K);
  • При стъклопакет с флоатно и нискоемисийно стъкло – от 1,7 до 2,0 W/(m²K);

Има ли значение дебелината на стъклото за шума?
Звукът преминава лесно през еднакво дебели стъкла, например 2 по 4 mm. Ако сложите 4 и 5 mm, ще има малко по-добър ефект. На съвсем друго ниво е звукоизолацията на троен пакет със стъкла, например, 4, 5 и 6 mm, a ако и разстоянията между тях са различни - ето това е истинският убиец на звука!

Проблемни ли са големите стъклопакети?
При вратите е добре да бъде поставен делител , който създава стабилност на вратата и не й позволява да "провисне". И още: представете си една витрина от стъклопакет /24 mm/ с размери 2000 mm х 2100 mm – какво става като я монтирате на студено? Стъклата се слепват! Защото стъклопакетите обикновено се правят на топло и от студа въздухът в тях се свива и “засмуква” стъклата!!! Как да го избегнете ли? С по-дебели стъкла или с допълнителен вертикален делител, който ще утежни цената на изделието с не повече от 2 - 3%.

Как да разпознаем К-стъклото?
То е почти без отенък и трудно може да се различи от обикновеното стъкло. Съществуват обаче и няколко начини за проверка. Поставете молив или друг остър предмет с връх срещу стъклото. Когато стъклото е нискоемисийно, върху повърхността му ще видите отразен единичен образ, а когато е обикновенно, отразения образ е двоен.Аналогично на горното - пламък на запалка пред стъклото трябва да се появят 4 пламъка ,един от които ще е с друг цвят, ако стъклото е К.

Качествата на К-стъклото и дали е то такова най-точно се установяват с уреди. Можете да го познаете, обаче, по следните белези:
1. К-стъклото не би следвало да образува конденз през зимата.
2. Когато пипнете стъклопакета отвътре, той трябва да е отосително топъл.
3. К-стъклата винаги имат много слаб отенък - зеленикав или кафеникав. Не са така прозрачни като обикновеното стъкло.
4.Разпознава се и с машинки –„зумер”,детектор ,който издава звук ,ако стъклопакета е с К .
5. Съществуват обаче и няколко непопулярни начини за проверка- запалка се застава близко до стъклото, трябва К- стъклото да е монтирано от вътрешната страна и наблюдавате отражението на пламъка от запалката в стъклото. Виждат се няколко пламъка, от които само единия е с друг цвят, някои съобщават за червен, други син. Останалите отражения са жълти.